phone

+ 48 74 815 16 16
57-200 Ząbkowice Śl, ul. 1 Maja 17/8

triangle
About Us

Artykuł

Historia maszyn papierniczych

Pierwszy papier produkowano ręcznie do końca XVIII w. Jego jakość była bardzo wysoka, ale młyny papiernicze miały ograniczoną zdolność produkcji. Nie zdołały sprostać ciągle narastającemu zapotrzebowaniu na druk. Wielka zmiana nastąpiła w 1798 r. dzięki Francuzowi Nicholas-Louis Robertowi. Zbudował pierwszą na świecie maszynę papierniczą. Otworzył epokę maszynowej produkcji papieru, co zmieniło rękodzielniczą tradycję w nowoczesny przemysł.

Wielka zmiana

Pierwsza maszyna papiernicza była zbudowana z dwóch wałów, które obracały się w tym samym kierunku oraz sita. Robert Nicholas-Louis dzięki swojemu wynalazkowi mógł pracować zdecydowanie szybciej i taniej. Po raz pierwszy zrobił dowolnie długie wstęgi papieru — osiągnął wynik ok. 100 kg materiału dziennie. Mechanizm jego maszyny został umieszczony nad owalną kadzią. Sito zaczynało poruszać się, kiedy pokręciło się korbą. Wówczas zawiesina ze zbiornika była podawana na sito za pomocą cylindra. Na jednym wale była nawijana mokra wstęga papieru, którą co jakiś czas odbierano. Model maszyny papierniczej Nicholas-Louis można zobaczyć w Muzeum Nauki w Londynie. Jego działająca wierna kopia znajduje się w Niemieckim Muzeum Techniki w Berlinie i Austriackim Muzeum Papiernictwa w Laakirchen-Steyrermühl.

Maszyna Fourdrinierów

Londyńscy hurtownicy papieru — bracia Henry i Sealy Fourdrinier, uczyli się na ulepszonej wersji maszyny Nicholas-Louis. Współpracowali z inżynierem Bryanem Donkinem i Johnem Gamblem. Razem stworzyli w 1804 r. udoskonaloną maszynę papierniczą. Maszyna Fourdrinierów odniosła wielki sukces. Miała wszystkie elementy obecnych maszyn jak zbiornik materiału, część sitowa, prasująca, susząca, zwijająca. W jednym procesie produkcyjnym mogły być przeprowadzane dotychczasowe czynności, w tym: czerpanie, odkładanie, prasowanie, suszenie czy wygładzanie. Dzięki temu można było wyprodukować taką ilość papieru przy pomocy 5 osób, zamiast jak wcześniej 60. Bryan Donkin zdobył sukces finansowy i zrobił 191 maszyn papierniczych dla Stanów Zjednoczonych, Europy i Anglii. Kolejne urządzenie powstało w Niemczech. Skonstruował je mechanik Johann Jakob Widmann. Przełomowym wynalazkiem okazało się w 1806 r. zaklejanie materiału papierniczego w masie z użyciem żywicy i ałunu. Przyczynił się do tego papiernik Moritz Friedrich Illig. Uprzemysłowienie papieru rozwijało się w olbrzymim tempie od 1825 r., a do połowy XIX w. zautomatyzowano cały proces produkcyjny.