ARTPOL Jak działają drukarki fleksograficzne?
phone

+ 48 74 815 16 16
57-200 Ząbkowice Śl, ul. M. Konopnickiej 12/9

triangle
About Us

Artykuł

Jak działają drukarki fleksograficzne?

Fleksografia to wypukła technika druku, w której powierzchnie drukujące form położone są wyżej niż powierzchnie niedrukujące, a dobra jakość powstających w ten sposób grafik porównywalna jest z drukiem offsetowym. Wydruki powstające w technice fleksograficznej charakteryzują się dużą trwałością, wyraźną kolorystyką i łagodnością przejść pomiędzy odcieniami różnych kolorów.

Maszyny wykorzystywane do druku fleksograficznego składają się z obrotowych cylindrów. Forma nakładana jest na cylinder formowy i dociskana przez cylinder dociskowy, a między nimi umieszcza się podłoże w postaci, np. folii lub papieru. Nacisk wywołany przez cylindry przekłada farbę z formy bezpośrednio na podłoże, a rakiel zbiera nadmiar farby z układu. W zależności od wielkości cylindra dociskowego maszyny fleksograficzne można podzielić na wielocylindrowe szeregowe lub wieżowe oraz z cylindrem centralnym. Farbę do zespołu drukującego dostarcza zanurzony do połowy walec farbowy. Obracając się, przenosi on farbę na kolejne cylindry. W tym typie druku znajdują zastosowanie elastyczne formy polimerowe, sztuczne lub gumowe odporne na uszkodzenia.

Ze względu na kształt podłoża drukowego maszyny drukujące fleksograficzne możemy podzielić na zwojowe, występujące częściej i arkuszowe o różnej szerokości.

Zastosowanie fleksografii

Fleksografia znalazła szerokie zastosowanie w nadruku opakowań foliowych, plastiku i aluminium. Może też być wykorzystywana do drukowania gazet czy książek oraz w każdej sytuacji, w której podłoże zmieści się w maszynie. Druk fleksograficzny umożliwia drukowanie ciągłe z dużą prędkością, na niewymagających podłożach, bez widocznych linii połączeń. Drukarki fleksograficzne są wydajne, szybkie i wysoce zautomatyzowane. Możliwy jest druk na niekoniecznie dokładnie dopasowanej powierzchni bez większych strat dla efektu końcowego. Wszystko to powoduje, że technika druku fleksograficzna to prężnie rozwijająca się, łatwo dostępna i konkurencyjna dziedzina.