ARTPOL Kleje używane do kaszerowania
phone

+ 48 74 815 16 16
57-200 Ząbkowice Śl, ul. M. Konopnickiej 12/9

triangle
About Us

Artykuł

Kleje używane do kaszerowania

Kaszerowanie to czynność, polegająca na uszlachetnianiu wyrobu papierniczego przez oklejanie cienkim papierem, który może być niezadrukowany lub zadrukowany, innego kawałka papieru, który powinien być dużo grubszy. Może być to karton lub tektura falista.

Polega także na oklejaniu papierem powierzchni z tworzyw sztucznych lub płyt wiórowych.

Kaszerowania dokonuje się w celach dekoracyjnych lub technologicznych. Tę technologie wykorzystuje się w sytuacji, w której zadrukowanie danego materiału na maszynie drukarskiej byłoby niemożliwe ze względu na jego grubość lub strukturę. Kaszerowane są tekturowe książeczki dla dzieci oraz okładki książek. Ponadto kaszerowanie w znaczny sposób zwiększa wytrzymałość produktu na czynniki zewnętrzne i zmienia strukturę powierzchni. Do kaszerowania służą różnego rodzaju kleje.

Czym się charakteryzują?

Charakterystyka klejów, używanych do kaszerowania

Jednym z rodzajów klejów, używanych do kaszerowania są syntetyczne kleje na bazie polialkoholu winylu i polioctanu winylu. Posiadają wypełniacz kaolinowy, który zapewnia odpowiednią adhezję do powierzchni szorstkich i chłonnych. Jego dodatkową zaletą jest odporność na działanie wody  i podwyższonej temperatury. Po zaschnięciu stworzy wytrzymałą i wodoodporną spoinę. Ponadto penetruje on w głąb sklejanych warstw, usztywniając tym samym sklejane powierzchnie.

Innym rodzajem kleju do kaszerowania będzie klej na bazie wodnej dyspersji polioctanu winylu i polialkoholu winylu. W przeciwieństwie do wyżej opisanego, posiada wypełniacz węglanowy.

Przez to najlepiej sprawdzi się podczas klejenia powierzchni szorstkich i chłonnych. Jest to klej szybkowiążący, odporny na działanie wody i podwyższone oraz ujemne temperatury.
Podobnie jak wyżej opisany, stworzy wytrzymałą, odporną na uszkodzenia spoinę.

Kaszerowanie jest nowoczesną techniką, umożliwiającą uszlachetnienie wyrobu papierniczego i tworzenie ciekawych, niebanalnych opakowań oraz okładek. Warto z niej skorzystać, by samemu się przekonać.