Drukowanie w technologii rotograwiurowej
Ta przemysłowa odmiana druku wklęsłego stosowana jest do druku najwyższych nakładów, w szczególności kolorowych czasopism i opakowań. Zastosowanie znajduje również w odtwarzaniu dzieł sztuki tym bardziej, jeśli występują w nich elementy ilustracyjne, które wymagają odzwierciedlenia w jak najwyższej jakości. Drukowanie w technologii rotograwiurowej wyróżnia precyzja i perfekcja w jednym. Poznaj je bliżej.
Drukowanie rotograwiurowe – charakterystyka
Na początku warto przybliżyć mechanizm drukowania rotograwiurowego. Formą drukową jest tu metalowy cylinder, którego obraz jest wygenerowany adresowo lub mechanicznie. Proces przebiega na maszynie sekcyjnej, w której wydzielone zespoły, umieszczone w rzędzie, nanoszą każdy kolor oddzielnie i są wyposażone w indywidualne komory suszenia. Podstawą cylindra jest stalowy walec lub metalowa tuleja, pokrywana następnie miedzią. Proces ich produkcji jest niezwykle skomplikowany, może składać się nawet z 12 etapów. Na końcu miedziana warstwa jest grawerowana technologią laserową lub elektromagnetyczną.
Szybkość druku zależy od kilku czynników: zaawansowania technicznego maszyny, jakości surowców oraz doświadczenia operatorów. Najczęściej oscyluje od 100 m/min do nawet 600 m/min.
Nowocześniejsze drukarki rotograwiurowe oferują wiele ciekawych rozwiązań, które ułatwiają obsługę i zwiększają możliwości druku. Ich najważniejsze atuty to:
- możliwość elektronicznego sterowania drukiem,
- posiadanie napędów bezpośrednich,
- automatyczne ustawienie pasowania kolorów i możliwość ich elektronicznej kontroli,
- cyfrowe kamery, dzięki czemu można łatwiej zlokalizować błędy w wydruku,
- łatwiejsza wymiana podzespołów, a co za tym idzie, szybsza naprawa,
- obecność systemów, które kontrolują koncentrację rozpuszczalników,
- możliwość przyśpieszenia i napełniania kałamarzyków, a także ich szybsze ich osuszanie.
Zalety drukowania w technologii rotograwiurowej
Może drukowanie rotograwiurowe jest skomplikowane, ale jest to najlepszy sposób na uzyskanie perfekcyjnej jakości druku. Technologia ta jest jedną z najskuteczniejszych na rynku. Dlaczego?
- Daje bardzo wysoką jakość druku, przede wszystkim precyzyjnie formuje punkty rastrowe i zapewnia ich wysoką gęstość, dochodzącą do 120 linii/cm.
- Gwarantuje stabilną i powtarzalną jakość druku.
- Umożliwia realizację dużych nakładów w szybkim tempie.
- Umożliwia nanoszenie warstwy zimnego zgrzewu i laminacji linii.
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój druk będzie prezentował się bez zarzutu – koniecznie postaw właśnie na drukowanie rotograwiurowe.