Na czym polega proces kaszerowania?
Kaszerowanie, jest to uszlachetnienie projektu, poprzez sklejenie ze sobą co najmniej dwóch warstw materiałów ze sobą. W ten sposób powstaje nowy, bardziej estetyczny, przy tym trwalszy, bo grubszy i bardziej wytrzymały, produkt. Kaszerowanie przypomina laminowanie, z tą jednak różnicą, że zamiast pokryć materiał folią, pokrywa się go tekturą czy papierem.
Takie rozwiązanie daje bardzo wiele możliwości, ponieważ maszyny nie zawsze są w stanie zadrukować grubszy papier czy tekturę, a wykonanie zdobienia i złączenie dwóch materiałów w całość, obchodzi ten problem. Kaszerowanie można łączyć z lakierowaniem czy foliowaniem. Kaszerowanie jest popularne, ponieważ nadaje produktowi indywidualne cechy, estetyka wykonania przykuwa wzrok i często decyduje o kupnie danego produktu w tak wykonanym opakowaniu. Pozwala zamieścić rozmaite informacje na opakowaniu, bez konieczności dodawania etykiet do produktu. Poprawia właściwości materiału, który jest lepiej bardziej odporny na czynniki zewnętrzne. Jako proces, kaszerowanie jest bardzo elastyczne, w łatwy sposób pozwala zmienić nadruk czy kolor materiału, dzięki czemu w szybki sposób oszczędzają czas oraz pieniądze, powstaje nowe opakowanie.
Kaszerowanie i jego zastosowanie
Kaszerowanie ma za zadanie podniesienie walorów estetycznych produktu poprzez nadanie mu założonej szaty graficznej. Znajduje zastosowanie przy produkcji książek dla dzieci oraz wizytówek. Kaszerowanie sprawia, że wizytówki są grubsze, a dodatkowo daje efekt kolorowych brzegów. Proces ten dodatkowo pozwala na tłoczenie bez przebijania tłoka na drugą stronę, przez co powstaje efekt odbicia.
Do kaszerowania nie potrzeba ani specjalistycznej wiedzy, ani specjalnych materiałów. Wykonuje się je przy pomocy kaszerówki, dostępnej w Artpol Industrial Technologies – maszyna posiadająca wałki klejowe, którymi operator maszyny steruje. Jedne kaszerówki wykorzystują jedynie klej zimny, a inne i zimny i gorący. Klej nakładany jest powierzchniowo na tekturę, papie, tworzywo sztuczne, a nawet skórę. Od kleju zależny jest wynik procesu, i tak te na bazie skrobi kukurydzianej, czyli kleje ekologiczne, cechuje bardzo mocna przyczepność, co przekłada się na sztywność arkusza. Jednak tego rodzaju kleje nakłada się na ciepło, by w zimnie nie ulegały degradacji.
Kaszerowanie – o czym pamiętać
Kaszerowanie, jak każdy proces wymaga pewnych konkretnych działań i charakteryzuje się różnymi cechami i wymaga umiejętności używania maszyny, jaką jest kaszerówka. Wybierając ten sposób uszlachetniania, należy pamiętać, że aby arkusze się nie zawijały, należy zmieniać kierunek włókien w arkuszach i kolejno poczekać aż wyschną. Należy stosować wysokie gramatury papieru, co zagwarantuje właściwą grubość. Jeśli wykrawamy techniką laserową wzór na kaszerowanych arkuszach, to zawsze wydobywamy barwę arkusza spod spodu. Przy kaszerowanych arkuszach możemy spokojnie zmieniać tekstury, wykończenie czy stosować różne kolory. Aby nie było widoczne wgniecenie z tyłu arkusza, należy stosować laminaty triplet. Można bez problemu kaszerować do 6 arkuszy, po 5 mm grubości każdy. Nie należy stosować kaszerowania bez stosowania wcześniej prób danego opakowania, na różnych gramaturach. Nie powinno się kaszerować, chyba że ręcznie, lekkiego papieru czy papieru tłoczonego na gorąco bądź głęboko wytłaczanego. Należy pamiętać, aby wytłoczona część papieru nie stanowiła więcej niż 50%.
Stosując się do tych zasad, i pamiętając o zaletach tego procesu, możemy osiągnąć naprawdę wiele w łatwy i niedrogi sposób.